Obecnie zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich są rozgrywane na trzech rodzajach skoczni: normalnych, dużych oraz do lotów narciarskich. Zawody amatorskie i juniorskie odbywają się na mniejszych skoczniach. Indywidualne zawody olimpijskie składają się ze skoku treningowego i dwóch punktowanych skoków. Zawody drużynowe składają się z czterech członków tego samego narodu, którzy oddają po dwa skoki.
Skocznia normalna
Zawody na skoczni normalnej polegają na tym, że zawodnik zazwyczaj osiąga punkt K od 75 do 99 metrów. Linia obliczeniowa znajduje się na około 80-100 metrze. Na skoczni normalnej wykonywane są dwa skoki, składające się z pierwszej i finałowej serii. W pierwszej serii bierze udział 50 skoczków, a w serii finałowej 30 najlepszych skoczków z pierwszej serii.
Duża skocznia
Konkurs na dużej skoczni polega na osiągnięciu przez zawodnika punktu K ponad 100 metrów. Linia obliczeniowa znajduje się na około 120-130 m, a na większych skoczniach uzyskuje się odległości powyżej 145 m. Na tych skoczniach rozgrywane są zarówno konkursy indywidualne, jak i drużynowe. 50 zawodników startuje w pierwszej serii, a 30 najlepszych w serii finałowej.
Zawody w lotach narciarskich
„Loty narciarskie” to ekstremalna wersja skoków narciarskich. Zawody odbywają się na dużych skoczniach z punktem K na wysokości co najmniej 185 metrów. Obecnie na świecie istnieje pięć skoczni do lotów narciarskich. Vikersundbakken w Vikersund, Norwegia; Oberstdorf, Niemcy; Kulm, Austria; Letalnica; Planica, Słowenia oraz w Harrachovie, Czechy. Szósta skocznia, Copper Peak w zachodniej części Górnego Półwyspu Michigan, nie jest obecnie używana, chociaż istnieją pewne plany przebudowy jej do standardów FIS. Największa skocznia znajduje się w Planicy, gdzie zarejestrowano wszystkie najdłuższe skoki narciarskie. Możliwe jest skoczenie ponad 200 metrów na wszystkich skoczniach narciarskich, a aktualny rekord świata wynosi 239 metrów, ustanowiony przez Norwega Bjørna Einara Romørena w Planicy w 2005 roku. Najdłuższy skok w historii wynosił 240 metrów, oddany przez Janne Ahonena podczas tych samych zawodów, jednak nie został on uznany za rekord, ponieważ Ahonen upadł zaraz po wylądowaniu. Od 1972 r. co dwa lata odbywają się Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich.
Skoki narciarskie kobiet
Obecnie kobiety skaczą na nartach na arenie międzynarodowej w Pucharze Kontynentalnym. 26 maja 2006 r. Międzynarodowa Federacja Narciarska podjęła decyzję, aby pozwolić kobietom skakać na Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym w 2009 r. w Libercu, w Czechach, a następnie zorganizować zawody drużynowe dla kobiet na Mistrzostwach Świata w 2011 r. FIS zdecydowała się również złożyć wniosek do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, aby umożliwić kobietom start w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver w 2010 r. 28 listopada 2006 r. wniosek został odrzucony przez Zarząd MKOl. Jako powód odrzucenia podano niską liczbę sportowców, a także niewielką liczbę krajów uczestniczących w sporcie. Rada Wykonawcza zauważyła, że skoki narciarskie kobiet nie zostały jeszcze w pełni ugruntowane na arenie międzynarodowej.
Jaką oglądalność mają skoki narciarskie kobiet? Nigdy jeszcze nie widziałem ich w telewizji.