Skoki narciarskie to sport zimowy, który pasjonuje mniej lub bardziej miliony widzów na całym świecie. Mimo że jest to dyscyplina globalna, istnieją kraje, w których skoki cieszą się szczególnym uznaniem. Dotyczy to zarówno liczby fanów przed telewizorami, jak i frekwencji na samych konkursach. Gdzie skoki narciarskie biją rekordy popularności i dlaczego?
Norwegia, czyli kolebka skoków narciarskich
Norwegia jest uznawana za miejsce narodzin skoków narciarskich, jak i wszystkich sportów z użyciem nart nordyckich. Do dziś pozostaje jednym z krajów, w których ten sport cieszy się niezmiennie wielką popularnością. Norwescy skoczkowie, tacy jak Bjørn Einar Romøren czy Anders Fannemel, są narodowymi bohaterami.
Kolejną cegiełką w kwestii budowania popularności tego sportu w Norwegii było stworzenie największej skoczni na świecie oraz organizacja turnieju Raw Air. Pokłosiem dużego zainteresowania tym sportem w kraju jest znaczna liczba młodych, norweskich talentów w Pucharze Świata.
Skoki narciarskie to sport narodowy Polaków
W Polsce skoki narciarskie są jednym z najpopularniejszych sportów od wielu lat. Sukcesy Adama Małysza, Kamila Stocha, czy ostatnio Dawida Kubackiego, jeszcze bardziej rozpalają zainteresowanie. Zawody Pucharu Świata w Zakopanem są prawdziwym świętem dla polskich kibiców, gdzie Wielka Krokiew wypełnia się po brzegi fanami w biało-czerwonych barwach.
Jednak od kilku sezonów równie popularne stały się konkursy w Wiśle. Wysoka frekwencja i bite rekordy oglądalności zaowocowały dołączeniem do Pucharu Świata obiektu w Szczyrku oraz utworzeniem Polskiego Turnieju. Ma on jeszcze bardziej rozbudzać emocje w kibicach z Polski.
Od zawsze zakochana w skokach jest Austria
Austria, z jej alpejskimi tradycjami, jest domem dla wielu wybitnych skoczków, w tym Gregora Schlierenzauera i Thomasa Morgensterna. Zawody w Innsbrucku i Bischofshofen, które są częścią Turnieju Czterech Skoczni, wypełniają wielkie trybuny do końca.
Natomiast austriacka publiczność jest znana z gorącego dopingu i miłości do skoków narciarskich, co sprawia, że konkursy w tym kraju na każdym szczeblu są niezapomnianym przeżyciem.
Niemcy. Kraj z tradycjami
Niemcy mają silną tradycję w skokach narciarskich, z zawodami takimi jak te w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen, które są nie tylko częścią Turnieju Czterech Skoczni. Przyciągają one niezmiennie ogrom kibiców. Niemieccy fani cenią sobie zarówno emocje związane z rywalizacją, jak i atmosferę towarzyszącą zawodom.
Ta mało kiedy zawodzi. Pokłosiem tych czynników jest obecność wielu skoczni w kalendarzu Pucharu Świata, a także organizacja przez Niemców wielu ważnych imprez mistrzowskich. Poza TCS najwięcej fanów za zachodnią granicą gromadzi się na konkursach w Willingen oraz mamucie w Oberstdorfie.
Słowenia
Słowenia to kraj, który nie ma tak wielkich tradycji, jak Niemcy, Norwedzy, czy Austriacy, ale również ma rzeszę kibiców tego sportu. Organizują oni wspaniałą atmosferę, szczególnie podczas zawodów w Planicy, ale nie tylko. Ostatnie lata pokazują, że Słoweńcy mają silną i głęboką kadrę, która może tylko polepszyć wyniki oglądalności konkursów wśród rodaków.
Popularność skoków
Skoki narciarskie to dyscyplina, która jest popularna szczególnie w kilku europejskich narodach. Jednak w tych przypadkach można mówić wręcz o szaleństwie na punkcie tej zimowej dyscypliny. Duża popularność owocuje także zakładami bukmacherskimi, które składają ofertę na konkursy Pucharu Świata. Jednym z polskich legalnych buków jest etoto.pl.